  • Nikai 55 Inch UHD LED Smart TV Platinum Series With WEBOS Operating System, Grey – NIK55MEU4STN
55” ULTRA HD, SMART LED TV Metal Frame & Stand (Black Metal) Panel Resolution: 3840*2160 (4K*2K) Airplay & Miracast WEB OS – OPERATING SYSTEM (SAME AS LG) Built-in WIFI DLNA, HDR , Quad Core Processor 1.5 GB RAM & 8GB Flash drive Communication Technology: WIFI This Smart TV incorporates a Quad-Core processor with 768MB RAM to offer you breakthrough performance The ultra-slim profile of the TV makes it easy to install and showcases a wall-art-like visual appeal when mounted to the wall The 4K UHD panel features a resolution of 3840 x 2160 pixels to heighten your visual experience. The LED display offers superior vibrancy in color reproduction and rewards you with enhanced energy efficiency The 60Hz refresh rate of this Nikai 50inch 4k LED TV allows you to enjoy watching visuals with distortionless accuracy. With a Quad-core processor powering the internals, you can enjoy its smart features and switch between apps while experiencing ultra-fast speeds